Blachodachówka i ciekawe innowacje. Przykłady autorstwa 3 producentów

Tworzenie blachodachówki to możliwość projektowania licznych udogodnień, funkcjonalnych rozwiązań, nieraz również opatentowanych udoskonaleń, które sprawiają, że dana koncepcja jest nowością w branży dekarskiej. Już teraz wiele spośród propozycji wyprzedza oczekiwania użytkowników. Takich właśnie producentów cenią dekarze oraz przyszli użytkownicy dachów. Warto sprawdzić, co z nowszych rozwiązań faktycznie wpływa na funkcjonalność i estetykę dachu.

Nowości firmy Budmat – podtłoczenia, wiatrownica modułowa, nowe powłoki

Ten producent specjalizuje się w tworzeniu blachodachówki modułowej, chociaż cała gama ofertowa obejmuje również arkusze cięte na wymiar, blachy trapezowe i wiele innych. W kwestii modułów już teraz dostępne są:

 • wersje z podtłoczeniami wzdłuż przetłoczeń – zasługa precyzyjnego formowania; co do funkcjonalności:
  • detal sprawiający, że łączenia arkuszy są niewidoczne, dlatego zwiększa się spójność i estetyka połaci dachowych;
  • arkusz zyskuje dodatkowe usztywnienie, a woda z połaci może spływać znacznie szybciej i swobodniej;
 • wiatrownice modułowe – wiatrownice boczne tworzone jako jeden element to idealne wykończenie dachu; dostępne są w wersji prawej oraz lewej, ponadto:
  • mają otwory montażowe, zatem można znacznie skrócić czas montowania nawet przy dachach o długiej krawędzi bocznej;
  • ich kształt dopasowany jest do danej serii blachodachówki, aby uzupełniać pokrycie dachowe bez konieczności obróbek; zwieńczeniem są specjalne gąsiory;
 • powłoka Ideal-Satin – jedna z powłok klasy premium, występująca w kolorze czarnym, brązowym oraz ciemnego antracytu; warto ją wybrać, ponieważ:
  • dodaje elegancji, współgra z nowoczesnym stonowanym budownictwem i minimalistyczną konstrukcją dachu,
  • jej odporność na korozję to klasa RC5, co oznacza, że może być stosowana na obszarach przemysłowych o dużej wilgotności.

Budmat znany jest z innowacyjności, wiele rozwiązań ma status patentów. Tym bardziej warto przyjrzeć się bliżej aktualnym propozycjom.

Blachotrapez również w dobrej formie

Ta marka od lat obecna jest na rynku pokryć dachowych i z powodzeniem wpisuje się w nurt udoskonalania blachodachówki tak w formie modułów, jak również tej w arkuszach. Do ciekawych i inspirujących rozwiązań z ostatnich miesięcy należą:

 • pokrycia dachowe Thunder z kruszywem skalnym – warstwa wierzchnia uszlachetniona w ten sposób wygląda bardzo korzystnie, mieni się w słońcu, a dodatkowo zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci;
 • aluminium Hydro STUCCO/MAT – charakterystyczna powłoka, przypominająca skórkę pomarańczy; bardzo lekka, odporna na korozję;
 • powłoka antykondensacyjna Hydrocontrol – samoprzylepna membrana montowana od spodu blachy, zapobiega gromadzeniu się i skraplaniu pary wodnej; powłoka ta nie znajduje się w standardowej ofercie, lecz może być zastosowana na życzenie.

Propozycje firmy Blachotrapez wpisują się w potrzeby właścicieli domów, ale też obiektów wypoczynkowych, przemysłowych, budynków instytucji.

Co nowego w Novatik

Z punktu widzenia Klientów ta marka jest nieco mniej rozpoznawalna niż poprzednie, natomiast dekarze znają ją doskonale i chętnie montują poszczególne systemy, przedstawiając wcześniej ich zalety przyszłym użytkownikom. Novatik pozostaje przy tym bardzo aktywną firmą we wprowadzaniu nowości do stałej sprzedaży. Z ostatnich warto poznać między innymi:

 • blachodachówkę z powłoką cynkowo-magnezową – przy ciętych krawędziach już po ułożeniu połaci dachowych pojawiają się czerwone wykwity, lecz jest to naturalny etap procesu regeneracji; należy poczekać, aż te ślady korozji zmienią się w warstwę białego ochronnego nalotu, który stanowi doskonałe zabezpieczenie;
 • nowe sposoby montażu modułów Novatik PREMIUM – możliwość zamontowania w systemie liniowym albo z przesunięciem to dwie opcje do wyboru, zależnie od koncepcji lub projektu dachu;
 • kanały wodne – 4 rynienki odprowadzające wodę deszczową, znajdujące się na lewej krawędzi blachodachówki; zapobiegają one przenikaniu wilgoci w poprzek paneli.

Nowe propozycje to także więcej wersji kolorystycznych Premium Mat – obecnie 6 ciekawych kolorów i odcieni, w tym czarny, szary, brązowy, czerwony.

Nowe propozycje, niezmienna funkcjonalność blachodachówki

Blachodachówkę można stosować na niemal każdym dachu, a jej ponadczasowy charakter sprawia, że jest ona w czołówce najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Często właśnie innowacje decydują o tym, którą markę warto wybrać na swój dach. Producenci z zaangażowaniem tworzą kolejne, często przełomowe udoskonalenia, które szybko stają się standardem w dziedzinie dekarstwa.

Menu