Lato, słońce, leniuchowanie na plaży i letnie wieczory na świeżym powietrzu – cudowny czas, który uwielbiają wszyscy. Mniej przyjemne jest jednak wracanie do domu lub mieszkania, gdzie panuje temperatura jak w saunie. Jeśli w sypialni jest za ciepło, źle śpimy. W ciągu dnia ciężko jest funkcjonować w pomieszczeniu, w którym jest upalnie. Klimatyzacja pozwala łatwo osiągnąć komfortową temperaturę.
Wentylator czy klimatyzacja?
Wentylator wymienia powietrze w pomieszczeniach, ale nie zmienia temperatury. Jeśli w pokoju jest ciepło, wentylator może wytworzyć jedynie ciąg powietrza. Wtedy jest mniej duszno, ale temperatura powietrza pozostaje taka sama. Natomiast klimatyzator chłodzi. Ma on specjalny czynnik chłodniczy, który usuwa ciepło z powietrza i wyprowadza jest z domu. Dzięki klimatyzacji można szybko obniżyć temperaturę powietrza. To dobrodziejstwo, zwłaszcza w nocy. Dobrze jest także zadbać o to, aby do pomieszczeń docierało jak najmniej światła słonecznego. Proste środki, takie jak markizy i żaluzje, są dobrym uzupełnieniem klimatyzacji.
Przeczytaj również: Kiedy należy myśleć o założeniu klimatyzacji?
Klimatyzacja odciążeniem dla osób starszych, małych dzieci i zwierząt
W ostatnich latach upalnych dni jest coraz więcej. Z czasem ciepło gromadzi się w ścianach i wnętrzach. Wiele osób cierpi z powodu upałów, zwłaszcza w nocy. Dla osób starszych i małych dzieci obciążenie jest szczególnie wysokie. Dla osób w podeszłym wieku może to być nawet niebezpieczne. Również zwierzęta domowe są narażone na zbyt wysokie temperatury. Szczególnie cierpią psy i koty długowłose. W najgorszym wypadku może dojść do udaru cieplnego. Klimatyzacja pozwala regulować temperaturę w pomieszczeniu i zapewniać komfort przez całą dobę.
Odpowiednia klimatyzacja do każdego pomieszczenia – jak wybrać?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju klimatyzatory. Wśród nich można wyróżnić urządzenia przenośne i stałe. W pierwszym wypadku mają one mniejszą wydajność i są dość hałaśliwe. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kilka parametrów podczas zakupów. Ważna jest wydajność i wybór klimatyzatora należy dobrać pod względem wielkość pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany. Ważnym czynnikiem jest również ilość światła słonecznego przedostającego się przez okna. Zbyt słaby model będzie pracować z pełną mocą, aby obniżyć temperaturę. W rezultacie praca często staje się głośniejsza i zużywa dużo więcej energii. Kolejną ważną cechą jest oczywiście głośność. Zwłaszcza w nocy klimatyzator, musi być cichy. Najlepiej wybrać model, którego minimalna i maksymalna głośność wynosi od 53 do 64 dB. Ponadto należy zwrócić uwagę na rodzaj czynnika chłodniczego, który zawiera klimatyzator. W celu zapewnienia zgodności z dyrektywami UE dotyczącymi ochrony środowiska, powinien być on wolny od PFC.
Klimatyzacja znacznie ułatwia przebywanie w domu, mieszkaniu czy lokalu gastronomicznym w upalne dni. Tego typu urządzenie pomaga przetrwać upały i zapewnia doskonałą temperaturę. Z racji tego, że w Polsce coraz częściej lato jest upalne, a gorących dni przybywa, to warto zastanowić się nad montażem klimatyzacji.